Pomoc obywatelom Ukrainy - rekompensaty
Świadczenie przysługuje tym osobom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. świadczenie jest wypłacane z dołu, za okres faktycznego zapewniania obywatelom Ukrainy zakwaterowania i wyżywienia, nie dłużej niż za okres 120 dni. O pomoc mogą ubiegać się zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Świadczenie to będzie przysługiwać maksymalnie przez 120 dni, a jego wysokość to 40 zł dziennie za osobę. Wniosek będzie obejmował czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby, która użyczyła im miejsca.
Wnioski przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Polna 5 oraz w Urzędzie Miasta Sieradza w Referacie Profilaktyki Zdrowotnej i Świadczeń Społecznych – parter pokój nr 06 w godzinach od 8.00 do 15.00.
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące złożenia wniosku będą udzielane przez pracowników Referatu Profilaktyki Zdrowotnej i Świadczeń Społecznych pod numerem telefonu 43 826 61 76, 43 826 61 75.
Komunikat związany z sytuacją na Ukrainie
Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.
W związku z powyższym Biuro Prezydialne Komendy Głównej Straży Granicznej i Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA wspólnie opracowali merytorycznie i graficznie ulotkę skierowaną do obywateli Ukrainy przekraczających granice polsko-ukraińską. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia handlu ludźmi - obywatele Ukrainy, jak również wszystkich innych państw mogą prosić o pomoc Krajowe Centrum Informacyjno-Konsultacyjne.
Oprócz zaangażowania Polski w udzielanie wszechstronnej pomocy Ukrainie oraz jej obywatelom, należy podjąć również działania polegające na rozpowszechnianiu materiałów dotyczących zagrożenia handlem ludźmi i zwracających na niego uwagę. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przygotowaną treścią oraz dystrybucji załączonych ulotek.
Link do strony SG: https://www.strazgraniczna.pl/pl/pozostale-informacje/handel-ludzmi